شرایط اخذ اکسپرس انتری

 

برای کسب امتیاز لازم در FSW شش فاکتور وجود دارد. از این شش فاکتور شما حداکثر ۱۰۰ امتیاز می توانید کسب کنید که اگر ۶۷ امتیاز داشته باشید می توانید وارد Pool اکسپرس انتری شوید.

  • ۱. نمره زبان

از این بخش حداکثر میتوانید ۲۸ امتیاز بابت زبان انگلیسی و فرانسوی کسب کنید. زبان اول حداکثر ۲۴ امتیاز و زبان دوم حداکثر ۴ امتیاز دارد. زبان اول یا دوم را می توانید انگلیسی یا فرانسوی انتخاب کنید.

قبل از آنکه امتیاز زبان را حساب کنید باید بدانید هر اسکیل زبان شما معادل چه نمره ای در سیستم CLB هست.

جدول تبدیل نمره زبان به CLB

 

حال که معادل CLB نمره زبان خود را می دانید با استفاده از جدول زیر امتیاز بخش زبان خود را برای زبان اول محاسبه کنید. دقت کنید که اگر حتی یک اسکیل شما زیر CLB7 باشد (نمره ۶ در آیلتس) واجد شرایط نیستید. مطابق جدول زیر هر اسکیل می تواند حداکثر ۶ امتیاز داشته باشد که در مجموع چهار اسکیل می شود ۲۴ امتیاز.

برای زبان دوم از جدول زیر استفاده کنید. برای زبان دوم اگر هر چهار اسکیل شما حداقل CLB5 باشد کلاً ۴ امتیاز می گیرید.

 

با توجه به جدول های بالا حداکثر ۲۸ امتیاز از زبان می توانید به دست آورید.

  • ۲. مدرک تحصیلی

در بخش مدرک تحصیلی حداکثر ۲۵ امتیاز می توانید به دست آورید. دقت کنید که اگر مدرک شما خارج از کانادا اخذ شده باشد باید مدرک خود را ارزیابی کنید. جدول زیر امتیازات مربوط به هر مدرک تحصیلی را نشان می دهد:

در مورد جدول بالا توضیحات زیر را در نظر بگیرید.

مدرک دکترا ۲۵ امتیاز

مدرک فوق لیسانس ۲۳ امتیاز

دو مدرک لیسانس ۲۲ امتیاز

مدرک لیسانس حداقل سه ساله ۲۱ امتیاز

مدرک فوق دیپلم دو ساله ۱۹ امتیاز

مدرک فوق دیپلم یک ساله ۱۵ امتیاز

مدرک دیپلم ۵ امتیاز

 

  • ۳. سابقه کار

جدول امتیاز سابقه کار به صورت زیر است:

 

 

۴. سن

جدول امتیاز مربوط به سن نفر اصلی به صورت زیر است:

 

 

  • ۵. جاب آفر

 

 

 

 

  • ۶تطبیق پذیر

 

 

 

 

 

نکته بسیار مهم در مورد تاثیر تاریخ منقضی شدن آیلتس، افزایش سن و همچنین ازدواج و طلاق در امتیاز شما بعد از گرفتنITA:

یکی از موارد مهمی که اکثر دوستان اطلاع مناسبی در مورد آن ندارند تاثیر تاریخ منقضی شدن آیلتس، افزایش سن و همچنین ازدواج و طلاق بعد از گرفتن ITA در امتیاز شماست. در زیر به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم:

ازدواج:

یکی از سوالاتی که در پروسه مهاجرت برای عده ای مطرح میشه اینه که اگه وسط پروسه مهاجرت از طریق اکسپرس انتری ازدواج کنم یا طلاق بگیرم چی میشه؟

خب نکته اینه که زمان ازدواج یا طلاق خیلی مهمه و چند تا حالت مختلف وجود داره:

حالت اول: اگه شما قبل از ITA متاهل بودید باید تو پروفایل اعلام کنید که متاهل هستید. حالا ممکنه نخواین همسرتون باهاتون بیاد که در اون صورت تو پروفایل اعلام می کنید تنهایی تقاضای ویزا دارید که در این صورت امتیاز شما به صورت مجردی حساب میشه.

حالت دوم: قبل از ITA مجرد بودین و با همون امتیاز مجردی دعوت نامه گرفتید. در این صورت اگه بعد از ITA و قبل از سابمیت مدارک که اصطلاحا بهش تاریخ دریافت AOR میگن ازدواج کنید باید دوباره امتیازتون رو به صورت متاهلی حساب کنید (هم ۱۰۰ امتیاز و هم ۱۲۰۰ امتیاز) و نباید کمتر از مینیمم امتیاز اون دراوی باشه که دعوت نامه گرفتید. در مورد طلاق در این بازه زمانی هم وضعیت به همین صورته و باید دوباره امتیازتون رو به صورت مجردی حساب کنید.

حالت سوم: شما موقع دریافت ITA مجرد بودید و تا روزی که مدارک رو سابمیت کردید هم مجرد بودید و بعد از سابمیت مدارک ازدواج کردید. در این صورت موضوع رو با CSE به اطلاع IRCC می رسونید و دیگه موضوع محاسبه دوباره امتیاز نیست و شما میتونید به راحتی همسرتون رو به پرونده اضافه کنید. در این حالت مدارکی مانند مدیکال همسر، نامه فاند جدید (در صورتی که نامه قبلی مینیمم دو نفر رو ساپورت نکنه) و مدارکی مانند پاسپورت همسر و … رو از شما میخوان. حتی اگه فرد مجرد ویزا هم بگیره ولی هنوز لند نکرده باشه بازم میتونه ازدواج کنه و از طریق اکسپرس انتری همسرش رو هم به پرونده اضافه کنه و در عرض کمتر از چند ماه ویزای همسرش رو هم بگیره. اما بعد اگه بعد از لند ازدواج کنید باید از طریق اسپانسرشیپی برای همسر اقدام کنید.

توصیه میشه که حتی الامکان حالت دوم براتون اتفاق نیفته. در ضمن اگه مجرد باشید و ویزا بگیرید و لند کنید و بعدش ازدواج کنید باید از طریق اسپانسر فامیلی برای همسرتون ویزا بگیرید که پروسه نسبتاً طولانی داره.

افزایش سن:

مبنای محاسبه سن تا روز دریافت ITA هست. البته در این مورد تو سایت IRCC گفته شده که ملاک تا روز AOR هست اما در یک تبصره عنوان شده که آفیسر میتونه (البته معنی “باید” هم میده!) برای سن استثنا قائل بشه و تا روز ITA در نظر بگیره. برای همین بهتره جانب احتیاط رعایت بشه و تا روز AOR رو مبنا بگیرین اما تو روز ITA هم میشه مبنا باشه!

اکسپایر شدن نمره آیلتس:

آیلتس شما تا روزی که سابمیت می کنین و AOR میگیرین باید ولید باشه.

اگر سابقه کار من در چند ناک باشه امتیاز همه سال ها رو میگیرم؟

شما میتوانید در چند ناک سابقه کار داشته باشید اما فقط برای ناک هایی امتیاز میگیرید که همان ناک اصلی شما هستند. این مورد هم در محاسبه ۱۰۰ امتیاز و هم در محاسبه ۱۲۰۰ امتیاز در نظر گرفته می شود