شهروندی

کانادایی ها به وضعیت ، آزادی و حقوق شهروندی خود افتخار میکنند . چرا که کشور کانادا از یکی از با ارزش ترین حقوق شهروندی برخوردار است.

اداره مهاجرت ، پناهندگی ، شهروندی کانادا تمامی امور مربوط به شهروندان کنونی و کسانی که برای شهروندی کانادا اقدام کرده اند را مدیریت میکند .

از سال ۲۰۱۰ کشور کانادا به طور متوسط پذیرای بیش از ۲۶۰۰۰۰ مهاجر میباشد که تقریبا بیشتر آنها متقاضی دریافت شهروندی کانادا میباشند و آنها متعهد میشوند که به تمامی قوانین حقوق بشریت و  امتیازات شهروندی و همچنین مسئولیت های خود نسبت به دولت کانادا وفادارند .

 

روند درخواست شهروندی کانادا

۱-  مهاجرانی که میخواهند برای شهروندی کانادا اقدام کنند باید حد اقل سه سال در ۵ سال گذشته (۱۰۹۵) روز در کانادا اقامت و  حضور فیزیکی داشته باشند ( به جز شرایط استثنایی ).

–  فرزندان زیر ۱۸ سال نیز باید اقامت دائم کانادا را داشته باشند ولی مجبور به رعایت قانون سه ساله نیستند .

۲- متقاضیان باید توانایی برقراری ارتباط در جامعه کانادا  به یکی از دو زبان اصلی کانادا ( انکلیسی ، فرانسه ) باشند.

افراد بین سنین ۱۸ تا ۵۴ سال باید مدرک زبان ارائه دهند .

۳- بر اسا س قوانین اداره مهاجرت ، پناهندگی ، شهروندی ، متقاضیان برای دریافت شهروندی کانادا باید عدم سوء پیشینه داشته باشند .

۴- متقاضیان باید از حقوقق و مسئولیت های شهروندی کانادا به طور کامل مطلع باشند و تعهد خود را نسبت به این حقوق و مسئولیت ها اعلام کنند و همچنین باید دانش پایه ای از  سیستم سیاسی و جغرافیا و تاریخچه ای از کانادا داشته باشند .

۵- متقاضیان باید درخواست خود را به اداره مهاجرت ، پناهندگی ، شهروندی کانادا بفرستن و هزینه های دولتی مربوطه را پرداخت کنند .

واجدین شرایط مبتوانند برای شهروندی کانادا اقدام کنند و در خواست خود را اعلام کنند . پس از تایید درخواست ،متقاضیان ( بین سنین ۱۸ تا ۵۴ ) باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنند و پس از کسب موفقیت باید در مراسم شهروندی شرکت کنند که در آن گواهی شهروندی خود را دریافت میکنند و شهروند جدید کانادا می شوند .

آزمون شهروندی کانادا توسط سازمان مهاجرت کانادا برگذار میشود و  برای تعیین دانش شما در مورد کانادا میباشد . برای شرکت در این آزمون میتوانید از جزوات موجود در سایت رسمی سی آی سی را مطالعه کنید .

این آزمون میتواند به صورت کتبی و یا شفاهی بر گزار شود که عوامل سازمان سی آی سی بر اساس مهارت های شما در خواندن و نشتن ، نحوه ی برگزاری امتحان شما را انتخاب می کنند .

لازم به ذکر است که در ماه ژوئن بسیاری از قوانین مربوط به شهروندی کانادا تغییر کرده است و این روند برای ساکنان دائمی کانادا سریعتر شده است که بخی از این تغییرات در ۱۹ ژوئن اعلام شد و در ۱۱ اکتبر تایید شد و انتظار میرود که برخی از آنها در اوایل ۲۰۱۸ اجرا شوند .

تغیراتی که در ژوئن ۲۰۱۷ به تصویب رسید :

 

قوانین شهروندی قبلی قوانین شهروندی فعلی
شهروندی کانادا از فردی که متهم به خیانت ، جاسوسی و عملیات تروریستی  بوده و یا در ارتش کشور دیگری عضو بوده که با کشورکانادا مشکل داشت به طور کامل گرفته می شد. این ماده به طور کامل لغو شد. در قانون جدید افراد دو تابعیتی که مجرم شناخته میشوند به دادگاه کانادا رجوع داده میشوند دقیقا مانند دیگر شهروندان کانادا که قانون شکنی می کنند.
متقاضیان اگر شهروندی کانادا به آنها اعطا می شد می بایست در خاک کانادا زندگی می کردند. این ماده به طور کامل لغو شد. در قانون جدید متقاضیان دیگر لازم نیست پس از دریافت شهروندی در خاک کانادا زندگی کنند این ماده جدید انعطاف پذیری بیشتری به شهروندان کانادایی می دهد که می خواهند برای کار، درس یا مسائل شخصی از کانادا خارج شوند.
اداره مهاجرت این اختیار را داشت که حق دریافت شهروندی کانادا را از افراد زیر سن قانونی که والدین آنها موفق به دریافت شهروندی نشده اند را بگیرد. افراد زیر سن قانونی اکنون به تنهایی وبدون داشتن والدین کانادایی می توانند برای شهروندی اقدام کنند.
در قانون قبل هیچ محدودیتی برای دادن شهروندی به افرادی که مرتکب جرمی شده بودند وجود نداشت. شهروندی کانادا به افرادی که مرتکب جرمی شده اند داده نمی شود و آنها نمی توانند سوگند شهروندی بخورند وحضور فیزیکی آنها در مدت زمانی که در زندان بوده اند محاسبه نمی شود.
اداره مهاجرت این اختیار را داشت که به منظور کاهش موارد خاص شهروندی را به فردی بدهد که دارای شرایط سخت غیر معقول نباشد. بی تفاوتی نسبت به شرایط متقاضی به عنوان اصلی برای اعطای شهروندی کانادا در نظر گرفته شده است.
اداره مهاجرت دارای تمهیدات معقول برای تطبیق با نیازهای متقاضیان شهروندی بود. با این حال، هیچ مرجع مشخصی برای پذیرش افراد دارای ناتوانی در قانون شهروندی وجود نداشت. هم اکنون شرایطی منطقی برای پاسخگویی به نیازهای متقاضیان شهروندی که دارای ناتوانی می باشند در قانون شهروندی اضافه شده است.
شرایط لازم برای متقاضیان برای حفظ شرایط لازم برای شهروندی از زمانی که برای شهروندی درخواست می کنند تا زمانی که سوگند یاد میکنند فقط برای درخواست های که از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵ به بعد از آن بود اعمال می شد. شرایط لازم بر تمامی پرونده ها اعمال می شود حتی آنهایی که قبل از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵ دریافت شده اند.

 

 

تغییراتی که در اکتبر ۲۰۱۷ به تایید رسید :

قوانین شهروندی فعلی قوانین شهروندی قبلی
متقاضیان می بایست در ۵ سال اخیر ۳ سال در خاک کانادا زندگی کنند تا بتوانند برای شهروندی اقدام کنند. متقاضیان می بایست در ۶ سال اخیر ۴ سال در خاک کانادا زندگی کنند تا بتوانند برای شهروندی اقدام کنند.
متقاضیان باید مالیات بر درآمد خود را در ۳ سال از ۵ سال اخیر حضور خود در خاک کانادا، پرداخت کرده باشند و مدارک آن را ارایه نمایند. متقاضیان باید مالیات بر درآمد خود را در ۴ سال از ۶ سال اخیر حضور خود در خاک کانادا ، پرداخت کرده باشند و مدارک آن را ارایه نمایند.
این قانون کاملا برداشته شده است متقاضی می بایست حداقل ۱۸۳ روز از هر سال در چهار سال قبل از اقدام به درخواست شهروندی در خاک کانادا می بود.
متقاضی تک تک روزهایی که  تحت عنوان “اقامت موقت ” قبل از دریافت اقامت دائم خود در خاک کانادا بوده (نصف روز در ازای یک روز) را تا سقف ۳۶۵ روز می توانند حساب کند. مدت زمان حضور در کانادا قبل از دریافت اقامت دائم محاسبه نمی شد.
متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۴ سال نیازمند دانش زبان برای دریافت شهروندی هستند. متقاضیان بین ۱۴ تا ۶۴ سال می بایست دارای دانش زبان می بودند.

تغییراتی که اوایل ۲۰۱۸ انتظار میرود انجام شود :

قوانین شهروندی فعلی قوانین شهروندی قبلی
دادگاه فدرال تصمیم گیرنده اصلی در تمامی پرونده هایی که شهروندی آنها لغو شده است خواهد شد مگر اینکه فرد تقاضا کند پرونده او را اداره مهاجرت بررسی کند. ادراه مهاجرت تصمیم گیرنده اصلی برای پس گرفتن  شهروندی از اکثر پرونده هایی که بود که تقلب کرده یا مدارک جعلی ارائه داده بودند یا آگاهانه مدارکی را پنهان کرده بودند  و دادگاه فدرال فقط پرونده هایی با مسائل امنیتی و بین المللی را بررسی می کرد.
از سال آینده اختیار ضبط مدارک جعلی به افسران پرونده داده می شود. در قانون قبلی به طور واضح اختیاری به افسر پرونده برای ضبط مدارک جعلی داده نشده بود.

 

میزان دانش زبان مورد نیاز برای واجد شرایط بودن :

  • متقاضی باید در یکی از آزمون های فرانسه یا انگلیسی شرکت کند و حد اقل نمره آیلتس ۴ میباشد .

کسانی که یکی از شرایط زیر را دارا باشند، واجد شرایط برای درخواست شهروندی نیستند :

  • حد اقل ۱۰۹۵ روز در کانادا اقامت نداشته باشند
  • توانایی بر قراری ارتباط و صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسه را نداشته باشند
  • تست شهروندی و مستندات مربوط به اقامت خود را ارائه ندهند
  • در سه سال گذشته جرم و جنایتی مرتکب شدید و یا در زندان هستید و یا به دلایلی از کانادا اخراج شوید .

مراسم شهروندی کانادا :

متقاضیانی که  در آزمون شهروندی خود موفق میشوند از آنها برای شرکت در مراسم شهروندی دعوت میشوند . و در این مراسم باید سرود ملی کانادا خوانده شود و متقاضی تعهد میدهد که به تمامی قوانین و مسئولیت های خود نسبت به دولت کانادا وفا کند و مراسم سوگند را اجرا میکنند .

سوگند شهروندی  :

من قسم می خورم  که به علیا حضرت ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا، و وارثان و جانشینان او،

وفادار باشم و در وفاداری باقی بمانم و با صداقت کامل، قوانین کانادا را رعایت کنم و تمام وظایفم را بعنوان یک شهروند کانادا انجام دهم.

 

English: I swear (or affirm) that I will be faithful and bear true allegiance to her Majesty Queen Elizabeth the Second, Queen of Canada, Her Heirs and Successors, and that I will faithfully observe the laws of Canada and fulfill my duties as a Canadian citizen.

French: Je jure (ou j’affirme solennellement) que je serai fidèle et porterai sincère allégeance à Sa Majesté la Reine Elizabeth Deux, Reine du Canada, à ses héritiers et successeurs, que j’observerai fidèlement les lois du Canada et que je remplirai loyalement mes obligations de citoyen canadien

 

بیمه شهروندی

سرود ملی کانادا :

 

انگلیسی :

O Canada!
Our home and native land!
True patriot love in all of us command.
With glowing hearts we see thee rise,
The True North strong and free!
From far and wide,
O Canada, we stand on guard for thee.
God keep our land glorious and free!
O Canada, we stand on guard for thee.
O Canada, we stand on guard for thee.

ای کانادا!

خانه ما و سرزمین مادری!

عشق واقعی میهن نهفته در قلب فرزندان توست.

با قلبی درخشان می بینیم ظهور تو را،

ای شمال واقعی، قدرتمند و آزاد!

در هر جایی از این سرزمین،

ای کانادا ، ما برای نگهبانی تو ایستاده ایم.

خدا سرزمین ما را سربلند و آزاد نگاه دارد!

ای کانادا ، ما برای نگهبانی تو ایستاده ایم.

ای کانادا ، ما برای نگهبانی تو ایستاده ایم

فرانسه :

O Canada!

Terre de nos aïeux,

Ton front est ceint de fleurons glorieux. Car ton bras sait porter l’épée,

Il sait porter la croix. Ton histoire est une épopée,

Des plus brillants exploits. Et ta valeur, de foi trempée,

Protégera nos foyers et nos droits. Protégera nos foyers et nos droits.

حقوق شهروندی کانادا  شامل موارد زیر میباشد :

– برای پاسپورت کانادا درخواست کنید.

– آزادانه وارد کانادا شده و از آن خارج شوید.

– از حقوق کامل اقتصادی و از جمله حق داشتن هر نوع ملکی برخوردار شوید.

– واجد شرایط دریافت بعضی از مزایای بازنشستگی شوید.

– آزادی عمل و تمامی حقوق قانونی را دارند .

– آزادی بیان

– آزادی اندیشه

– حق رای

مسئولیت هایی که شهروندان در قبال جامعه ی خود دارند :

احترام به نظرات یکدیگر

حفاظت از محیط زیست خود

مطلع بودن از قوانین کانادا و احترم به آنها

مشارکت داوطلبانه برای کمک رسانی به کسانی که در جامعه شما هستند

رزرو وقت مشاوره رایگان فرم ارزیابی مهاجرت کاری