کمبود نیروی پزشک عمومی، متخصص و جراح در کانادا

استان نوا اسکوشیا با کمبود نیروی پزشک عمومی، متخصص و جراح مواجه است و بنابراین برنامه هایی را برای افزایش این نیروی کار طرح ریزی کرده است.

 

برای کار به عنوان پزشک در نوا اسکوشیا، شما باید توانایی دریافت مجوز طبابت در کانادا از طریق کالج پزشکان و جراحان نوا اسکوشیا را داشته باشید. قبل از دریافت مجوز، پزشکان باید شایستگی های خود را تعیین کنند – بسته به آموزش قبلی شما، ممکن است به گواهی‌نامه کانادایی، استحقاق به گواهی‌نامه کانادایی، آزمون‌های اضافی شورای پزشکی (یا معادل)، یا آموزش‌های اضافی برای طبابت در نوا اسکوشیا نیاز داشته باشید. به علاوه، شما باید یک جاب آفر نیز داشته باشد – سازمان سلامت نوا اسکوشیا بیمارستان‌ها و مراکز سلامت را در سراسر این استان اداره می‌کند. آن‌ها تحصیلات، جزئیات مجوز و بیمه شما را قبل از اینکه اجازه دسترسی به تاسیسات خود را بدهند، تأیید می‌کنند.

پزشکی در نوا اسکوشیا

برای پزشکی خانواده (Family Doctor) در نوا اسکوشیا، شما باید ملاک های لازم برای ثبت نام آزمون‌های شورای پزشکی کانادا (MCC) داشته باشید، یا ملاک هایی که این آزمون ها برای شما Waive شود. اگر تخصص (Specialty) دارید، باید این آزمون ها را بدهید.

پزشکان خانوادگی آموزش دیده در انگلستان، ایرلند شمالی، استرالیا یا ایالات متحده ممکن است از آزمون‌ها معاف باشند. با تجربه عملی مناسب، شما ممکن است برای دریافت مجوز فوری مورد تایید قرار گیرید.

علاوه بر مجوز و صلاحیت در آزمون، شما نیز موظف خواهید بود تا بیمه از انجمن حفاظت پزشکی کانادا (CMPA) را برای طبابت در کانادا دریافت کنید. اگر شما پزشک عمومی آموزش دیده در کانادا، انگلستان، ایرلند شمالی، استرالیا یا ایالات متحده هستید، اولین مرحله ایجاد پروفایل در PhysiciansApply.ca خواهد بود.

مجوز برای پزشکان دارای تخصص:

شما باید برای آزمون‌های تخصصی کالج سلطنتی صلاحیت داشته باشید. اگر در کانادا آموزش ندیده اید، می‌توانید 29 حوزه را بررسی کنید تا ببینید آیا کشور/تخصص شما در آنجا است یا شما ممکن است مجبور به شرکت در برنامه ارزیابی آمادگی برای تمرین در کانادا باشید. در موارد نادری از تخصص‌های با نیازهای بالا (روانپزشکی، آنستزیولوژی، پزشکی اورژانس، رادیولوژی، پزشکی کودکان، پزشکی داخلی)، نوا اسکوشیا با شما همکاری خواهد کرد تا تاییدیه کمکی بیشتر را برای شما ترتیب دهد تا واجد شرایط کار در کانادا شوید.

برنامه ارزیابی آمادگی برای تمرین:

فارغ التحصیلان پزشکی بین‌المللی (IMGs) ممکن است در صورت عدم یافتن راه دیگری برای تمرین یا دریافت مجوز، به برنامه ارزیابی آمادگی برای تمرین در نوا اسکوشیا (NSPRAP) درخواست دهند. متقاضیان باید برای یک مجوز مشخص با کالج پزشکان و جراحان نوا اسکوشیا واجد شرایط باشند. یک مجوز مشخص تا پایان موفقیت‌آمیز در NSPRAP اعطا نخواهد شد.

استان نوا اسکوشیا به تازگی یک برنامه جدید برای پزشکان خارج از کانادا که قصد دریافت مجوز طبابت در این کشور را دارند معرفی کرده است که فارغ التحصیلان رشته های پزشکی از دانشگاه های ایران نیز بتوانند با دریافت ویزای موقت وارد کانادا شوند و سپس با دریافت مجوز موقت (Defined Licence) در مطب یا بیمارستان با یک پزشک یا متخصص مشغول به کار شوید و تحت نظارت (Supervision) قرار بگیرید. پزشکان باید حداقل شش ماه کنار یک پزشک یا متخصص کار کنید تا بتوانید مجوز لازم را دریافت کنید تا قادر باشید در آزمون دریافت مجوز نهایی شرکت کنید.

درخواست مجوز پزشکی در کانادا:

یک مجوز تعریف‌شده (Defined Licence) یک مجوز مشروط و محدود است که برای پزشکانی صادر می شود که ملاک های لازم برای یک مجوز کامل (Full Licence) یا محدود (Restricted Licence) را ندارند اما قصد دارند در حالی که به دنبال کسب شایستگی‌های لازم برای یکی از این انواع مجوز ها هستند، به صورت مستقل طبابت کنند؛ یا به پزشکانی که وارد یک برنامه فلوشیپ بالینی تایید شده توسط کالج می‌شوند.

به گفته کالج پزشکان و جراحان نوا اسکوشیا، بعد از اینکه یک پزشک یک مجوز تعریف‌شده را دریافت کند، رویکرد آن به شرح زیر خواهد بود:
–         ارائه برنامه جدید جامع برای آموزش پزشکان به منظور حمایت از آن‌ها حین طبابت پر کانادا.

–         کاهش مدت زمان مورد نیاز برای طبابت زیر نظارت پزشکان از ۶۰ ماه به حداقل ۶ ماه و حداکثر ۲۴ ماه.

–         پس از حداقل ۶ ماه طبابت زیر نظر پزشک دیگر، پزشکان متقاضی دارای گزینه‌های زیر خواهند بود:
دریافت مجوز محدود (Restricted Licence) بلندمدت بدون گواهی و یا دریافت مجوز کامل (Full Licence) طی شش ماه یا پس از دوره نظارت با دریافت نمره قبول در آزمون گواهی.
مدارک موردنیاز پزشکی در کانادا:
1.     دارای مدرک پزشکی از یک دانشگاه موجود در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی (World Directory of Medical Schools) باشید؛

2.     دارای مجوز کار معتبر در نوا اسکوشیا، کارت اقامت دائمی، یا شهروندی کانادا (گواهی‌نامه، یا پاسپورت) باشید؛

3.     مدرک زبان انگلیسی؛

4.     گواهی عدم سوء پیشینه.
ممکن است طی این پروسه مدارک زیر را نیز از شما بخواهند:
5.     توصیه نامه و/یا

6.     گواهی اخلاقی حرفه‌ای از مقام مربوط به نظارت یا مجوزدهی از هر حوزه‌ای که در آنجا طبابت کردین یا مجوز پزشکی داشته‌اید.

برای اطلاع از نحوه اقدام می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.